Nowy laptop wolno pracuje - jak sobie poradzić?

jak przyspieszyć pracę laptopaKupno nowego laptopa niesie zazwyczaj za sobą nadzieje, że sprzęt będzie się lepiej sprawował przede wszystkim pod kątem wydajności. Najczęściej mamy więcej RAM-u oraz lepszy procesor, a to ma sprawić, że sprzęt będzie działał dużo szybciej niż poprzedni. Z czasem w wielu przypadkach okazuje się jednak, że ta wydajność jest na niskim poziomie. W takim przypadku można jednak poprawić nieco szybkość przez pewne działania. Pokazujemy kilka kroków, które mogą doprowadzić do tego, że Państwa nowy laptop będzie spełniał stawiane przed nim oczekiwania. Na początku zajmujmy się autostartem i wyłącznym wszystkie programy, które są nam niepotrzebne. Zazwyczaj producent sprzętu wprowadza wiele aplikacji, które uruchamiają się automatycznie a tak naprawdę są nam niepotrzebne.

Gdy instalujemy jakieś programy one również dodają pewne opcje uruchamiania się automatycznego, dlatego trzeba na to uważać. Najczęściej nie wykorzystujemy takich aplikacji codziennie, dlatego warto ich autostart wyłączyć. Możemy tego dokonać na dwa sposoby. Pierwszy to wejście przez start i Uruchom w okno poleceń, gdzie wpisujemy msconfig i wybieramy Uruchamianie. Tam na specjalnej liście programów z autostratem możemy zająć się odznaczaniem tych programów, które nie są nam potrzebne każdego dnia.

Drugą metodą będzie zainstalowanie specjalnego programu, którym będziemy mogli prowadzić działania porządkowe również w zakresie autostartu. Przykładem takiego programu jest PC Decrapifier, który powinniśmy ściągać bezpośrednio ze strony internetowej producenta tego programu. Zazwyczaj jednak lepiej wykorzystać metodę ręczną. Warto również zdecydować się na wyłączenie indeksowania plików przez system Windows. Jest obecnie opcja, która pozwala na szybsze wyszukiwanie plików. Ta opcja sprawia jednak, że system chodzi wolniej. Jeśli chcemy wyłączyć tą opcję wchodzimy w Mój Komputer i prawym przyciskiem myszy docieramy do Właściwości. Tam w zakładce ogólne mamy możliwość odznaczyć pole „Zezwalaj na indeksowanie tego dysku”. Odznaczając to pole i zapisując przyspieszymy nasz sprzęt.