Jak dbać o układ chłodzenia w komputerze?

układ chłodzenia w komputerzeWśród elementów, które są bardzo ważne w każdym komputerze jest układ chłodzenia. Podatny na czynniki zewnętrzne pracuje jak odkurzacz, dlatego może zbierać duże ilości kurzu. Natomiast pojawiający się tam kurz będzie powodował zmniejszoną wydajność takiego układu, a to w dalszej perspektywie sprawi, że przegrzeją się poszczególne elementy płyty głównej, procesor, pamięć RAM czy grafika. Może to doprowadzić do złego działania komputera, jego wyłączania a także ostatecznego uszkodzenia sprzętu. Dlatego trzeba dobrze dbać o układ chłodzenia i regularnie czyścić go. Poza tym powinniśmy także wymieniać pastę termoprzewodzącą oraz termopady na wszystkich elementach, którego tego wymagają. Na samym początku, gdy chcemy zadbać o układ chłodzenia powinniśmy pomyśleć o by sprawdzić wszystkie otwory, którymi może wchodzić powietrze.

Jeśli nie są one czyste układ będzie miał problemy z prawidłowym funkcjonowaniem. Dlatego zaczynamy od ich wyczyszczenia. Można użyć do tego również odkurzacza, jednak wcześniej wyłączamy komputer, by nie doprowadzić do uszkodzeń. W niektórych urządzeniach mamy specjalne wentylatory zamieszczone w taki sposób, że z łatwością możemy sprawdzać w jakim stanie się znajdują. Inspekcji możemy dokonać w łatwy sposób, potem wymienić pastę przewodzącą termopady oraz wyczyścić wszystkie elementy.

chłodzenie w laptopie Jeśli cały układ chłodzenia został mocniej schowany przez producenta proces jego czyszczenia może okazać się dużo trudniejszy do zrealizowania. W takim przypadku może być konieczne rozłożenie obudowy, aby dokonać wymiany pasty i czyszczenia. Pasta pojawia się na procesorze zaś termopady przede wszystkim na mostkach oraz karcie grafiki. Jeśli chcemy wymienić te elementy nie oszczędzajmy i zdecydujemy się na pastę dobrej jakości. W przypadku, gdy radiator jest jakoś specjalnie oznaczony trzeba odkręcać go po kolei. Przykręcanie również dokonywane powinno być starannie, najczęściej na dwa razy. W ten sposób będzie można lepiej dopasować radiator do układów i zagwarantować lepszy docisk. Można jeszcze spotkać się z sytuacją, gdy wentylator będzie wyjątkowo głośno pracował. Gdy pojawi się terkotanie powinniśmy rozłożyć sprzęt i sprawdzić czy nie ma luzów na wirniku. Jeśli takowe się pojawiają trzeba zmienić go na nowy. Oczywiście kupujemy nowy wentylator. Nie ma sensu bawić się w sprzęt używany, który za jakiś czas i tak będzie trzeba wymienić.