Problemy z komputerem - płyta główna oraz napęd optyczny

problemy z komputerem Najistotniejszym elementem każdego komputera będzie płyta główna, na której są wszystkie inne elementy komputera. Pojawienie się awarii płyty głównej to duży problem, nie zdarzają się tak rzadko a ich identyfikacja jest niestety trudna. Gdy komputer się nie uruchomi możemy rozpocząć diagnozę. W takiej sytuacji warto pozostawić jedynie procesor, pamięć RAM oraz kartę graficzną. W ten sposób zdecydowanie zmniejszamy listę elementów, które mogą powodować problem z komputerem. Jeśli sprawdzi się, że to żaden z tych elementów, a komputer dalej nie będzie się uruchamiał można przypuszczać, że problem leży właśnie w płycie głównej. Dla pewności warto również sprawdzić inne zestawy pamięci RAM, procesor czy kartę grafiki. Na tym polu jednak musimy zawsze pamiętać o tym, że zepsuta płyta główna może swoim działaniem psuć również inne elementy, które zostaną pod nią podpięte, dlatego takie działanie wiąże się z ryzykiem.

Gdy wiemy, że nawaliła nam płyta główna trzeba pomyśleć o jej wymianie. Jest to taki element, którego nie naprawiamy zazwyczaj. Napęd optyczny również jest istotnym elementem każdego komputera wykorzystywanym przez przeciętnego użytkownika. Również tutaj łatwo zauważyć, że coś jest nie tak. Jeśli napęd nie czyta płyt bądź też nie chce się otworzyć, albo wczytywanie jest bardzo długie od razu widzimy, że coś jest nie tak i można myśleć o naprawie. Taki stan rzeczy zazwyczaj spowodowany będzie zniszczonym, zabrudzonym czytnikiem.

problemy z napędem optycznym Trzeba więc pomyśleć o jego wyczyszczeniu za pomocą specjalnych płyt CD, które znajdziemy w sklepach. Można również czyszczenie wykonać samodzielnie rozkręcając napęd. W takim przypadku do czyszczenia powinniśmy używać delikatnych wacików oraz unikamy stosowania płynów takich jak spirytus czy benzyna. Zazwyczaj czytnik jest plastikowy, dlatego spirytus mógłby doprowadzić do jego zniszczenia. Do czyszczenia zawsze wybieramy preparaty sprzedawane w sklepach komputerowych. Jeśli problem, który się pojawia związany jest z tacką wysuwającą się z komputera musimy liczyć się z tym, że naprawa nie będzie możliwa i konieczna stanie się wymiana napędu. Gdy znajduje się w nim płyta, której nie możemy wyciągnąć można sobie z tym poradzić usuwając blokadę poprzez wsunięcie cienkiego przedmiotu w mały otwór, który znajduje się na płycie czołowej podzespołu.